Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWybory w sądzie

Wybory w sądzie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wybory w sądzie

Sąd zobowiązał komisarza wyborczego do dostarczenia w ciągu tygodnia protokołów z obwodowych komisji wyborczych, gdzie znalazły się błędnie wydrukowane karty do głosowania.

Sąd zobowiązał komisarza wyborczego do dostarczenia w ciągu tygodnia protokołów z obwodowych komisji wyborczych, gdzie znalazły się błędnie wydrukowane karty do głosowania.

Sąd Okręgowy w Koninie rozpatrywał dzisiaj siedem spośród dwunastu protestów wyborczych, jakie do niego spłynęły. - Niepokojący jest tak duży procent głosów nieważnych - powiedziała Elżbieta Radke, która startowała do rady Powiatu Konińskiego z ramienia Towarzystwa Samorządowego. - Dobrze byłoby wiedzieć, co było tego powodem. Czy to były podwójne skreślenia czy wyborcy oddawali czyste karty. Taka analiza uspokoiłaby wyborców.

Podobnego zdania był inny autor protestu wyborczego, który uznał, że winne temu były karty do głosowania wydrukowane w formie książeczek. - Karty do głosowania do sejmików nie odpowiadały warunkom, ustalonym w kodeksie wyborczym, który w art. 40 mówi, że „karta do głosowania może być zadrukowana tylko po jednej stronie” - tłumaczył Marcin Nowak - a w przypadku książeczek tych kart jest więcej.

Marcin Nowak poruszył również kwestię błędnie wydrukowanych kart wyborczych do Rady Miasta Konina, w których brakowała kandydatów SLD, za to lista PiS znalazła się dwa razy. - Istotne jest ustalenie, ile kart do głosowania z błędami zostało wrzuconych do urn, zanim je zauważono - argumentował Marcin Nowak. - Jest to tym bardziej istotne, że różnice pomiędzy kandydatami do Rady Miasta wynosiły po kilka głosów.

Przewodnicząca trzyosobowego składu sędziowskiego Jolanta Tembłowska zobowiązała sędziego Karola Skockiego, by przedstawił przed następną rozprawą informację, ile znaleziono kart do głosowania zawierających błędy oraz dostarczył protokoły, sporządzonych przez komisje, w których takie karty wystąpiły.

Marcin Nowak poruszył również kwestię możliwości fałszowania wyników przez niektórych członków komisji wyborczych. - Czy zdarzały się przypadki, że członkowie komisji dzielili się kartami i liczyli je w osobnych pomieszczeniach? - dociekał. - Sposób liczenia głosów jest uregulowany w kodeksie wyborczym - odpowiedział sędzia Skocki. - Ale to jest teoria, a jak wygląda praktyka? - nie dawał za wygraną autor protestu wyborczego. - Wszystkie komitety wyborcze miały swoich przedstawicieli w komisjach wyborczych i miały możliwość kontrolowania, czy liczenie przebiega prawidłowo - usłyszał w odpowiedzi. - Nas tam nie było i nie jesteśmy w stanie tego ocenić.

Termin następnego posiedzenia sąd wyznaczył na 7 stycznia 2015 r.

Wybory w sądzie
Wybory w sądzie
Wybory w sądzie
Przeczytaj również:W Koninie bez zmian
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole