Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyPanny Wyklęte i Inni w rocznicę Powstania

Panny Wyklęte i Inni w rocznicę Powstania

Dodano: , Żródło: KDK
Panny Wyklęte i Inni w rocznicę Powstania

Gdzie: plac Niepodległości 1, skwer przed KDK

Kiedy: 1 sierpnia 2014, od 17.00

Wstęp bezpłatny

Gdzie: plac Niepodległości 1, skwer przed KDK

Kiedy: 1 sierpnia 2014, od 17.00

Wstęp bezpłatny

„Panny Wyklęte” – projekt muzyczny Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej, zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych zagości w Koninie. Wszystko w ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia Konin przyłączy się do miast, które wspólnie z Warszawą uczczą pamięć powstańców.

Inspiracją dla twórców projektu „Panny Wyklęte” stała się postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, 17-letniej sanitariuszki Armii Krajowej straconej przez komunistyczne władze na podstawie fałszywego procesu. Jej niezłomność, odwaga, wiara w honor i prawdę, są odkrywane na nowo przez zakłamywaną przez lata historię.
 
Teksty na ten album wyszły spod pióra utalentowanych piosenkarek młodego pokolenia. Muzyczne kompozycje stworzył Dariusz Malejonek z grupą Maleo Reggae Rockers, który zaaranżował je biorąc pod uwagę różnorodność stylistyczną, gatunkową, wrażliwość muzyczną artystek, które są autorkami niewątpliwego sukcesu „Panien Wyklętych”. Przypomnijmy, że na tej płycie można usłyszeć głosy Ani Brachaczek, Jadwigi Basińskiej, Gonix, Halinki Mlynkovej, Ifi Ude, Kasi Kowalskiej, Kasi Malejonek, Lilu, Marceliny, Mariki, Mony, sióstr Przybyszówien oraz duetu kobiecego Paręsłów. Swymi tekstami i interpretacjami przypominają one losy tej części pokolenia, dla którego wojna o wolność nie zakończyła się w 1945 roku. To muzyczna, liryczna, tragiczna, prawdziwa i przepiękna muzycznie opowieść o zabranej młodości, trudnych wyborach pomiędzy miłością a obowiązkiem, o walce – do końca.
 
To nie tylko głos dzisiejszego pokolenia będący hymnem pamięci o bohaterskie rówieśników sprzed lat, głos wołający o pamięć poległych, o których przez dziesięciolecia nie wolno było pamiętać, ale przede wszystkim najpiękniejsze piosenki, jakie może napisać kobieta. Kobieta pozbawiona opieki swojego narzeczonego, swojego męża, swojej Ojczyzny. Pozostawiona w samotności, tęsknocie i bezbronności, ale mocna wiarą, niezłomnością, miłością i wiernością. Tym Pannom Wyklętym oddamy głos  1 sierpnia w KONINIE i nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że to najpiękniejsze  i najważniejsze wydarzenie tego lata w mieście.
 
Dodajmy, że koncert „Panny Wyklęte” będzie jednym z wydarzeń, którymi Koniński Dom Kultury pragnie włączyć się w obchody 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (20:00). Widzowie usłyszą też poezję powstańczą, wojenną, czytaną na żywo w Salonie Poezji Anny Dymnej, którego gospodarzem będzie dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szymfana w Warszawie, Andrzej Seweryn. Na scenie będzie mu partnerował Olgierd Łukaszewicz (18:00). Zaproszenia do odbioru w impresariacie KDK.

Rocznicy patronują prezydent Konina, Józef Nowicki i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Panny Wyklęte i Inni w rocznicę Powstania
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole